A rum szerepe a korabeli hajózásban

Aki gyakran néz korabeli kalózos filmeket, az pár dolgot megtanulhatott a tengeri zsiványok életéről. Az egyik, hogy csak az lehet kapitány, akinek valamilyen fogyatékossága van. Vagy a lába hiányzik, vagy karja és a fél szeme.
De azt is megtudhatjuk ezekből a filmekből, hogy a hajó nem hagyja el a kikötőt, amíg a rum nem kerül a fedélzetre. Ez utóbbi nemcsak a fantázia szüleménye, ugyanis abban az időben valóban nagy jelentőséget szenteltek ennek a szeszes italnak.
Nemcsak a kalózok hajóin volt rum rakomány gyanánt, hanem a kereskedő és felfedező hajókon is. Sőt, még a Brit haditengerészek is előszeretettel fogyasztották ezt a nemes italt. Nem is csoda, hiszen a hosszú hajóút során, ez nyújtotta a legnagyobb védelmet az akkoriban gyakori betegségnek számító skorbut ellen.
Így a rum nemcsak hangulatjavító termékként szolgált, bár arra is nagy szükség volt, hiszen gyakran kilátástalanná vált a hajósok helyzete, de egészségmegőrző szerepe is volt. Nem csoda, hogy a rum szó hallatán ma is sokan a kalózokra asszociálnak.